Переглядів: 846

Історична довідка

Заселення та  виникнення поселення Думанці відноситься до 20-30 років вісімнадцятого століття. Документальних даних, які б стверджували історичне виникнення села немає, але по книзі Похілевича “Описание посилений Киевской губернии” згадується про те» що в І74Іроці в поселенні Думанцібуло 39 дворів» Сторожили нашого села розповідають про те, що до 30-х років 18 століття землі, які прилягають до річки Тясмин, були незаселені людьми. Тут росли чагарникові зарослі та ліси. А в 1741 році селяни, закріпачені польською шляхтою, втікали із придніпровських земель та заселяли вільні при тясминські землі.

Для вирішення громадських питань вони час від часу сходилися, обира­ли Раду, яка пізніш була названа Думою.  До складу Думи входило 5 осіб. За словами старожилів звідси і піщла назва села Думанці.

Селяни, які поселилися на притясминських землях, були  вільними, панщини не відробляли,але платили податки  черкаському  старості-князю Сангушкіну.

У кінці 18 століття і все 19 століття більшість населення села Думанці землеробством не займалось, тому, що придатної землі для цього не було. Вони йшли на заробітки у Південні райони України і лише зимувати приходили до своїх сімей.

До Великої Жовтневої соціалістичної революції в Думанцях було 500 десятин орної землі. 300 десятин з них належало 8 сім”ямбагатіїв.

Майже до кінця 19ст. культурний рівень людей бувдуже  низький, гра­мотних людей булодуже мало.

До 1896 року діти селян майжене навчалися.  Хоч хата -школа біля

церкви і була, то в ній навчалися тільки  діти  багачів, бо діти  бідних

ходили по наймах і тільки деякі з них після нового року мали  хоч деяку можливість  відвідувати  школу.

В  період колективізації було організовано перший колгосп, який мав назву «Серп і молот».

Спочатку  колгосп об’єднував 250 господарств, було усуспільнено 810  га орної землі , та 460га  інших угідь.

В роки Великої Вітчизняної війни колгоспне господарство було зруйноване і розграбоване окупантами, які вступили в село 21 вересня 1941 року.  З перших днів окупації  почалася  боротьба проти гітлерівців.

Загальні збитки, що спричинили окупанти у с.Думанці, не рахуючи окремих го­сподарств колгоспників, становлять 618 300 крб  в старому маштабі цін.

Після успішної перемоги нашої країни над гітлерівською Німеччиною (с. Думанці було звільнене 19 грудня 1943 року) громадське господарство, почало відроджуватись. В 1945-83 роках було засіяно 980 га орної землі, а в 1960-61 роках посівна площа складала 1370 га. Після реорганізації МТС і укрупнення колгоспів  артіль закупила 7 тра­кторів, 3 комбайни, 8 автомашин і різноманітний інвентарь. З упровадженням техніки збільшилися посівні площі, підвищилась урожайність.  Колгосп укомплектували відповідними кадрами – спеціалістами сільського господарства. Підвищилась продуктивність  тваринництва.

В 1959 році селяни сіл Думанці та Чубівка об’єднались в одне господарство, колгосп дістав назву ім. Калініна. Згодом колгосп було реорганізовано в радгосп ім..Кірова, ще пізніше в ТОВ «Горліс».

На даний час на території Думанецької сільської ради розташовані два села Думанці та Чубівка в яких проживає 914  жителів.  Медичні послуги надає Думанецька амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Чубівський ФАП,  Населення обслуговує 4 магазини. Діти відвідують дошкільний навчальний заклад «Ялинка» та Думанецьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів.